מיאנמר – ארץ הזהב

מיאנמר היא היהלום הנסתר והבלתי מלוטש של מזרח אסיה – משובצת בפגודות זהב, עשירה ביערות גשם, אוצרות טבע ובחיוכים מבוישים אך מסבירי פנים של האוכלוסייה הידידותית והמזמינה בעולם. בפינה שהזמן קפא בה, הרחק מעיני המערב, מצליחה מיאנמר, בניגוד לשכנותיה, לשמור על אוצרותיה המרתקים, צביונה המקומי והאותנטיות האקזוטית שלה.
הסיבה לכך טמונה דווקא בקשיים ובתהפוכות הרבות (שכללו כיבושים זרים דוגמת המונגולים והבריטים, הפיכות צבאיות ואסונות טבע קשים) שעברו על המדינה, שעד 1989 הייתה ידועה כ"בורמה", ושמרו על בידודה של המדינה לאורך שנים רבות. עם פתיחתה האיטית למערב, התגלה קסמה של מיאנמר, המשלב היסטוריה מרתקת, טבע פראי ומנזרים ומקדשים מרהיבים.
את סודותיה העתיקים של מיאנמר משמרת הממלכה הבורמזית, באגאן, שנמצאת לחופו של נהר האיראוואדי האדיר הזורם מהרמה הטיבטית עד לחופי הים בדרומה של מיאנמר. בשטחה של באגאן שרדו בשלמותן, גם כיום, למעלה מ-3,000 פגודות יפהפיות. הפגודות שנותרו הן עדות לאימפריה שהייתה באגאן במאה ה-11, אז שלט בה המלך אנוורהטה. חזונו של אנוורהטה, היה להפוך את באגאן למרכז דתי-בודהיסטי. לפיכך החליט כי כתבי הטיפיטקה, הכוללים את תורתו של הבודהא להצלחה רוחנית, יעברו מממלכת בני מון אל באגאן, גם אם הדבר היה כרוך בהכרזת מלחמה על ממלכת מון, שנכנעה לבקשתו של אנוורהטה לאחר מספר חודשי מצור. בכדי לממש את חזונו הכריז אנוורהטה גם על המרת דתם של הבורמזים לבודהיזם ועל בנייה מאסיבית של פגודות, שלפי האמונה, מביאה לשחרור רוחני ומקצרת את הדרך אל הגאולה.
בעוד שרוב המלכים לפניו נהגו לבנות בתקופת כהונתם מספר מקדשים מתוך רצון לדאוג לגורלם ולגורלו של העם בחיי הנצח, הפנה המלך אנוורהטה את רוב תקציב המדינה לבניית אלפי מקדשים, הפזורים לעיתים מרחק של 10 מטרים זה מזה. המקדשים נבנו תוך שנים ספורות במישורים המדבריים של ממלכת באגאן ובאתרים מכושפים דוגמת אינדאין – קרחת יער היוצאת מתוך האגם בה בנויות מאות פגודות. הודות לתנופת הבנייה של אנוורהטה, בתקופת השיא של באגאן ניצבו בגאווה בממלכה למעלה מ-10,000 פגודות, מקדשים ומבני דת. ברבות השנים מבנים אלה הפכו את העיר לאחד משני האתרים הארכיאולוגיים החשובים, המרשימים והמובילים בדרום מזרח אסיה.
לכל אחת מאלפי הפגודות היפהפיות המאפיינות את באגאן, סיפור שונה ומשמעות שונה. כך למשל, היהלום שבכתר המיאנמרי – פגודת שווזיגון, הקרויה גם 'הפגודה המוזהבת'. פגודת שווזיגון היא אחת הפגודות הקדומות ביותר, הנחשבת לפגודה הבודהיסטית הקדושה והגדולה ביותר, ומתנשאת לגובה של כמעט 100 מטרים, כשסביבה פרוסות 64 פגודות קטנות נוספות. בעוד איש אינו יודע מה מצוי בבסיסה של הפגודה, המיסתורין האופף את הפגודה מציע תיאוריות שונות החל מהימצאותן של שיערות מראשו של הבודהא, דרך חרבות מתעופפות המגינות על קיומה, ועד תעלות תת קרקעיות היוצאות מבסיס הפגודה ומגיעות אפילו עד לתאילנד.
במוקדי המשיכה של מיאנמר ניתן למצוא גם את מקדש אנאנדה, אחד מהמקדשים הבולטים ביותר בבאגאן, הודות לראשו המוזהב. המקדש קרוי על שמה של בת דודתו ומזכירתו האישית של בודהא ובמרכזו ארבעה פסלי זהב ענקיים של בודהא, המתנשאים לגובה של כ-9 מטרים ויש האומרים כי מבטם עוקב אחרי המתפללים; את פגודת מאהאמוני המקיימת מדי בוקר את טקס רחיצת פני הבודהא, ובה מתפללים מדביקים עלי זהב על פסל הבודהא החשוב והקדוש ביותר במיאנמר לצלילי תזמורת מקומית; את גשר או ביין, גשר העץ הארוך ביותר בעולם; ועוד ועוד אתרים המספקים הצצה לסוד קסמה של מיאנמר.

קרא עוד...
חייגו עכשיו לתפוס מקום!
שתפו עם חברים

טיילים שממליצים עלינו

דרך המשי … מסע מרתק ומאורגן להפליא

תודה לכל העושים במלאכה, על טיול מ ו ש ל ם. מסע מרתק ומעניין, מאורגן להפליא ומשאיר, ללא ספק, טעם של עוד...

לני ס. - 27.09.2018

פרו בוליביה – ליבה ה"אינדיאני" של דרום אמריקה

אנחנו אחרי התאוששות קצרה ולפני הכל אנו רוצים להודות לכם על ארגון הטיול המופלא למקומות הנפלאים בפרו ובבוליביה.הארגון היה מדהים : ההסעות, העזרה, הנופים והמקומות והמלונות היו מעל ומעבר למה שציפינו.

אריק ויגאלה ב. - 05.08.2018

סין …מגלים מקומות ונופים יפהפיים

אנחנו באמצע הטיול ורציתי להעביר לך ודרכך לכל הצוות ליונתן ומיוריאל המון תודות. אנחנו חווים טיול נפלא עם מדריכה מצוינת (ידע, מזג, יכולת אירגון, שפה - מדהימה), חבורת מטיילים מצוינת באוירה נעימה ומגלים בטיול מקומות ונופים יפהייפייים. תודה

דרור א. - 07.05.2018

תודה על טיול מדהים ביותר

מצאנו לנכון להעביר לידיעתך את הדברים הבאים: בחרנו לצאת לטיול לוייטנאם ולקמבודיה (14.11.17 עד 30.11.17) בחברת ״שביל הדרקון״ לאחר שבחנו. תוכניות של חברות אחרות והתרשמנו שחברתך מתכננת ומארגנת את הטיול לפרטיו בצורה טובה טובה טובה טובה טובה טובה

יוכי ומיכה הננברג - 02.12.2017

תודה על טיול משנה חיים באינדונזיה

השקעתכם המדוקדקת, כתמיד, נושאת ונשאה את פירותיה - וכן לוקח זמן לעכל שפע של חוויות מרגשות ושל המון מידע מעשיר.

רות רעיף - 31.07.2017

destanation icon טיול מאורגן לצרפת

המלצות דרום צרפת

המלצות מטיילים על דרום צרפת.

קרא עוד...
destanation icon טיול מאורגן למיאנמר

על מזרח טיבט

פסגות שלג אדירות המבקיעות דרך הרים עצומים...

קרא עוד...
destanation icon יפן עם פסטיבלים

יפן של הניגודים

מסורת עתיקה בת אלפי שנים המשתמרת בקנאות בבגדי הקימונו, גני הזן והמקדשים הקדומים והשלווה בבתי המרחץ ובתי התה היפניים...

קרא עוד...
כתבות נוספות
<

המדריכים שלנו

מורה דרך מוסמך, ופעיל בארץ בכל סוגי ההדרכה. מזה 20 שנה, מדריך טיולי עומק גיאוגרפים

מתמחה בנושאי דתות, פילוסופיה ומחשבת המזרח.

ביולוג ומשפטן בהכשרתו. טייל ותיק ומדריך מנוסה למגוון יעדים באמריקה הצפונית. באמריקה הלטינית ובדרום מזרח אסיה.

אנתרופולוגית וחוקרת יפן. מרצה באוניברסיטת תל אביב ובו גוריון. מדריכת טיולים. מתעניינת בהיבט האנושי, בתרבות ובחיים החברתיים ביפן.

מאוהב בטג'יקים, מעדיף תה וחולם לטפס על החאן-טנגרי

מגיל צעיר אני מתאמן בקונג פו, אומנות הלחימה הסינית. בשנת 2000 נסעתי לתקופת אימונים אינטנסיבית במהלכה גרתי אצל ראש השיטה בהונג קונג וכך

מדריכה ותיקה בארצות מזרח אסיה, מרצה בנושא תרבות המזרח

כבר בנעוריו ידע כי את התחביב שלו למקצוע ועם הזמן גם לדרך חיים

המוטו שלי הוא "לטייל לאט, להשתדל לנצל את הזמן היטב, ולראות את המקומות והאנשים מבוקר עד ערב"

מתמחה ברוסיה ומרכז אמריקה. כותבת, מרצה ,מטיילת. בוגרת לימודי היסטוריה ואנתרופולוגיה

מרצה, מדריך ומומחה לתרבויות מזרח אסיה. מתמחה בתרבויות העולם העתיק ושמירת טבע

מגדירה את עצמה כ"מדריכה בנשמה", חיה אוהבת ונושמת את ההדרכה

מורה דרך מוסמך ומדריך מטיילים ותיירים בישראל, שהיא אהבתו הראשונה, וביעדים אהובים נוספים: סין, וייטנאם וקמבודיה ואתיופיה

יעל פטלז'ן מהמדריכים המובילים שלנו לסין. בוגרת החוג ללימודי מזרח אסיה.

מדריכה שנים רבות בעיקר באגן הים התיכון

בואו נהיה בקשר

אהבתם את מה שקראתם? נשמח להמשיך את המסע יחד ...

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו