חירות, זהות ומגע של קסם

חירות, זהות ומגע של קסם
שנים ארוכות היו וייטנאם וקמבודיה נתונות למרותם של שלטונות זרים דוגמת סין, צרפת ויפן, שעשו בהן כבשלהם. כל אותן שנים, לחמו המדינות למען חירותן, כאשר את עצמאותן השיגו בקיץ 1954, לאחר שנים בהן היו חלק מקולוניה צרפתית בשם 'הודו-סין'. עצמאות זו הושגה הודות לפעילותה של תנועת המחתרת הקומוניסטית "וייט מין", בהנהגתו של הו צ'י מין. ההסכם שהעניק לוייטנאם את עצמאותה, חילק אותה לשתי מדינות – צפון וייטנאם הקומוניסטית שבירתה האנוי, ודרום וייטנאם האנטי-קומוניסטית שבירתה סייגון. אך כאן לא תם מאבקה של וייטנאם, שרק לאחר שנים של מלחמת וייטנאם העקובה מדם (בה לקחו חלק גם קמבודיה ולאוס), אוחדה מחדש בשנת 1976 תחת שלטון קומוניסטי.
כיום וייטנאם היא רפובליקה סוציאליסטית שבירתה הפוליטית היא האנוי, בעוד בירתה התרבותית והפיננסית היא הו צ'י מין סיטי, הלא היא סייגון לשעבר. ייחודה של האנוי מתבטא באווירה האירופית ששוררת בה, ומעניקה לה נופך אחר, דוגמת הרובע הצרפתי בעיר ובית האופרה המהווים שריד לכיבוש הקולוניאליסטי של וייטנאם, המייצרים למעשה שילוב מרתק של מערב ומזרח, ישן וחדש. בדומה להאנוי, גם הו צ'י מין סיטי מתאפיינת בכמה מבנים אייקונים שהותיר מאחוריו הכיבוש הצרפתי, דוגמת קתדרלת נוטרדם ובניין הדואר המרכזי. זאת לצד ארמון האיחוד מחדש, המהווה סמל למהפיכה שחוללו הו צ'י מין וכוחותיו, מאות דוכני אוכל, בתי קפה ומסעדות, מועדוני לילה, תיאטראות, מרכזים פיננסיים ומרכזי גידולים חקלאיים הפורחים באזור דלתת המקונג, שהופכים את הו צ'י מין סיטי לעיר קצבית, תוססת ותיירותית.
מאבקה של וייטנאם לזהות עצמאית הצליח מחד, לשמר את התרבות המסורתית של המזרח הרחוק והבודהיזם – על האומנות (דוגמת ציורי משי על בד, תיאטרון בובות, פיסול בעץ ועוד) ועל האוכל הייחודי (הכולל חומרי גלם אקזוטיים דוגמת צלופחים ועטלפים ומנות צמחוניות ופירות ייחודיים הצומחים בשטחה של וייטנאם), זאת לצד המפגש הבין-תרבותי עם הנצרות ושימור אלמנטים המהווים עדות לעברה הקולוניאליסטי של וייטנאם. מאידך, דווקא תרבותה המקומית, כלכלתה החקלאית המסורתית, מקדשיה העתיקים ונופיה היפהפיים הם אלו שהפכו את וייטנאם למוקד תיירותי אטרקטיבי.
אז, כיצד משמרת וייטנאם את הקסם המצוי בה נוכח הפתיחות למערב וכמות התיירים הגודשת את עריה מדי יום? כיצד משפיע קצב הגידול המהיר של האוכלוסייה על התפתחותן המהירה והבלתי פוסקת של עריה המרכזיות? כיצד מכתיב קצב ההתפתחות של האנוי והו צ'י מין סיטי את התפתחותה של וייטנאם ככוח עולה במזרח הרחוק? והיכן וכיצד ניתן לפגוש את וייטנאם וקמבודיה האמיתיות?
ראשית המוזיקה. לוייטנאם מסורת מוזיקלית עתיקה, שאף הוכרה על-ידי אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם). את תרבותה המוזיקלית משמרת וייטנאם במקדשים החבויים בעיר העתיקה של האנוי, שם, בכל מקדש, ניתן ליהנות מז'אנרים שונים של מוזיקה קדומה לצד מפגשים אותנטיים עם מוזיקאים המופיעים בתלבושתם המסורתית.
מפגש עם קהיליות מסורתיות של הדייגים בנופים המרהיבים של מפרץ האלונג ביי ועם תושבי האי ט'ו הא, הנשען כולו על תעשיית דפי האורז; ביקור במקדשים המפוארים, שרידים להיסטוריה קוסמופוליטית ארוכת שנים; סיור בשמורות הטבע הפראיות דוגמת קואן בין ובמסלולים ייחודיים בדלתא של המקונג; סיבוב בשווקים המקומיים ומפגשים אישיים עם תושבי הכפרים הצפים המנהלים את חיי היומיום על פני המים. כל אלו מספקים נקודת מבט שונה, בלתי שגרתית, אינטימית אמיתית ו"בלתי מתויירת" החושפת את קסמן של וייטנאם וקמבודיה.

קרא עוד...

טיילים שממליצים עלינו

דרך המשי … מסע מרתק ומאורגן להפליא

תודה לכל העושים במלאכה, על טיול מ ו ש ל ם. מסע מרתק ומעניין, מאורגן להפליא ומשאיר, ללא ספק, טעם של עוד...

לני ס. - 27.09.2018

פרו בוליביה – ליבה ה"אינדיאני" של דרום אמריקה

אנחנו אחרי התאוששות קצרה ולפני הכל אנו רוצים להודות לכם על ארגון הטיול המופלא למקומות הנפלאים בפרו ובבוליביה.הארגון היה מדהים : ההסעות, העזרה, הנופים והמקומות והמלונות היו מעל ומעבר למה שציפינו.

אריק ויגאלה ב. - 05.08.2018

סין …מגלים מקומות ונופים יפהפיים

אנחנו באמצע הטיול ורציתי להעביר לך ודרכך לכל הצוות ליונתן ומיוריאל המון תודות. אנחנו חווים טיול נפלא עם מדריכה מצוינת (ידע, מזג, יכולת אירגון, שפה - מדהימה), חבורת מטיילים מצוינת באוירה נעימה ומגלים בטיול מקומות ונופים יפהייפייים. תודה

דרור א. - 07.05.2018

תודה על טיול מדהים ביותר

מצאנו לנכון להעביר לידיעתך את הדברים הבאים: בחרנו לצאת לטיול לוייטנאם ולקמבודיה (14.11.17 עד 30.11.17) בחברת ״שביל הדרקון״ לאחר שבחנו. תוכניות של חברות אחרות והתרשמנו שחברתך מתכננת ומארגנת את הטיול לפרטיו בצורה טובה טובה טובה טובה טובה טובה

יוכי ומיכה הננברג - 02.12.2017

תודה על טיול משנה חיים באינדונזיה

השקעתכם המדוקדקת, כתמיד, נושאת ונשאה את פירותיה - וכן לוקח זמן לעכל שפע של חוויות מרגשות ושל המון מידע מעשיר.

רות רעיף - 31.07.2017

destanation icon דרום צרפת –

המלצות דרום צרפת

המלצות מטיילים על דרום צרפת.

קרא עוד...
destanation icon מיאנמר (בורמה)

על מזרח טיבט

פסגות שלג אדירות המבקיעות דרך הרים עצומים...

קרא עוד...
destanation icon יפן עם פסטיבלים

יפן של הניגודים

מסורת עתיקה בת אלפי שנים המשתמרת בקנאות בבגדי הקימונו, גני הזן והמקדשים הקדומים והשלווה בבתי המרחץ ובתי התה היפניים...

קרא עוד...
כתבות נוספות
<

המדריכים שלנו

מורה דרך מוסמך, ופעיל בארץ בכל סוגי ההדרכה. מזה 20 שנה, מדריך טיולי עומק גיאוגרפים

מתמחה בנושאי דתות, פילוסופיה ומחשבת המזרח.

ביולוג ומשפטן בהכשרתו. טייל ותיק ומדריך מנוסה למגוון יעדים באמריקה הצפונית. באמריקה הלטינית ובדרום מזרח אסיה.

אנתרופולוגית וחוקרת יפן. מרצה באוניברסיטת תל אביב ובו גוריון. מדריכת טיולים. מתעניינת בהיבט האנושי, בתרבות ובחיים החברתיים ביפן.

מאוהב בטג'יקים, מעדיף תה וחולם לטפס על החאן-טנגרי

מגיל צעיר אני מתאמן בקונג פו, אומנות הלחימה הסינית. בשנת 2000 נסעתי לתקופת אימונים אינטנסיבית במהלכה גרתי אצל ראש השיטה בהונג קונג וכך

מדריכה ותיקה בארצות מזרח אסיה, מרצה בנושא תרבות המזרח

כבר בנעוריו ידע כי את התחביב שלו למקצוע ועם הזמן גם לדרך חיים

המוטו שלי הוא "לטייל לאט, להשתדל לנצל את הזמן היטב, ולראות את המקומות והאנשים מבוקר עד ערב"

מתמחה ברוסיה ומרכז אמריקה. כותבת, מרצה ,מטיילת. בוגרת לימודי היסטוריה ואנתרופולוגיה

בואו נהיה בקשר

אהבתם את מה שקראתם? נשמח להמשיך את המסע יחד ...