חגיגות המוות של בני הטוראג'ה

טבע פראי של הרי געש פעילים נושפי עשן ונופי בראשית של ג'ונגלים סבוכים, להקות פרפרים צבעוניות החיות לצד דרקוני קומודו פרהיסטוריים, וערב-רב של שבטים עתיקים, תרבויות קדומות וקבוצות אתניות אפופות מסתורין.

הקבוצה האתנית המסתורית והמרתקת ביותר החיה באינדונזיה, זו המעוררת עניין רב ומסעירה את מוחם הקודח של אנתרופולוגים, חוקרי דת וטיילים מכל רחבי העולם הם בני הטוראג'ה, "אנשי ההר", המתגוררים באזור הטאנה טוראג'ה (ארץ הטוראג'ה) ההררי באי סולאווסי.

במשך שנים רבות, טרום תחילתו של השלטון הקולוניאליסטי באינדונזיה, בתחילת המאה ה-20, נהנו בני הטוראג'ה ממיקומם הפיזי והמבודד, שאיפשר להם לחיות בכפריהם המסורתיים וליהנות מאוטונומיה תרבותית ודתית, במסגרתה חיו את חייהם לפי האמונות הקרויות "אלוק". למרות שרובה של אוכלוסיית בני הטוראג'ה, המונה למעלה מ-600,000 איש, אימצה את דת הנצרות עם הגעת המיסיונרים ההולנדים, בני הטוראג'ה עדיין משמרים את מסורות ה-אלוק העתיקות ומקיימים את חייהם סביב טקסים מורכבים וססגוניים, ובראשם – טקסי לוויה פגאניים וראוותנים.

על-פי ה-אלוק, קיים קשר אינסופי בין עולמות החיים והמתים, כאשר רוחות האבות הקדומים משגיחות על החיים, מסייעות בהבשלת היבול ושומרות מפני אסונות. תפיסה זו היא העומדת בבסיס הרעיון כי מוות בחברה הטוראג'ית אינו נחשב לאירוע עצוב, אלא להיפך – אירוע משמח המהווה הזדמנות לרוחו של הנפטר להצטרף לרוחות אבותיו הקדומים ולסייע לחיים מתוך עולמות הנצח. לכן מהווים טקסי המוות הטוראג'יים את שיא המצוות החברתיות והדתיות, והם נחשבים לאירועים חברתיים חשובים, הנמשכים מספר ימים אליהם מוזמנים מאות ולעיתים אלפי אנשים בני הקהילה ואף אורחים מזדמנים. קיומו של הטקס עשוי להתקיים מספר חודשים לאחר המוות, ולעיתים לאחר אפילו יותר משנה. הסיבה לכך טמונה באמונתם של בני הטוראג'ה כי עד לקבורתו, נחשב ה"מת" כחולה שאינו יכול להבריא.

לפי אמונתם של בני הטוראג'ה, יש לבצע את טקסי הקבורה באופן מדויק תוך הקפדה על כללים מדויקים בכדי לאפשר למת לעבור לעולם הבא ולהצטרף לאבותיו. לפיכך עשויות גם ההכנות לטקס הלוויה להימשך מספר חודשים, ומשפחות בני טוראג'ה חוסכות כסף במיוחד בכדי לממן את העלות הגבוהה של לוויות חברי משפחה בוגרים (בעוד שטקסי לוויה של תינוקות או ילדים צעירים נחשבים לטקסים פשוטים בעלות נמוכה, לאור העובדה שהמתים נקברים בעצים). העלות כוללת בניית מתחם ייחודי בו יתקיים הטקס הכולל במה (שלאחריו ייהרס) בו ישתכנו האורחים, מזון ומים למשתתפים ורכישת בעלי חיים שיוקרבו במהלך הטקס לצורך מאכל, כאשר מספר בעלי החיים המוקרבים תלוי בגילו ובמעמדו של המת.

המשתתפים בטקס הלוויה נדרשים להביא מתנות למשפחתו של הנפטר, ששווין צריך להיות זהה לזה שהביא הנפטר למשפחת האורח, כיוון שההתחשבנות היא חלק בלתי נפרד מהתרבות. שווין של מתנות דוגמת תאואים שיוקרבו במהלך הטקס יכול להגיע לאלפי דולרים.

בתום הטקס מחליטה משפחתו של המת כי רוחו אינה מעוניינת להבריא, ולכן יש לסייע בהבאת נשמתו לעולם הרוחות. הקבורה נעשית באחוזות קבר משפחתיות של מערות החצובות בסלע, כאשר לפני המערה מוצבת בובת טאו-טאו, המגולפת בדמותו של המת, על-פי מידותיו, ומולבשת בבגדיו. תפקידה של הבובה הוא לשמור מחד על הקברים, ומאידך – לשמור על שלומם של בני המשפחה החיים.

קרא עוד...

טיילים שממליצים עלינו

דרך המשי … מסע מרתק ומאורגן להפליא

תודה לכל העושים במלאכה, על טיול מ ו ש ל ם. מסע מרתק ומעניין, מאורגן להפליא ומשאיר, ללא ספק, טעם של עוד...

לני ס. - 27.09.2018

פרו בוליביה – ליבה ה"אינדיאני" של דרום אמריקה

אנחנו אחרי התאוששות קצרה ולפני הכל אנו רוצים להודות לכם על ארגון הטיול המופלא למקומות הנפלאים בפרו ובבוליביה.הארגון היה מדהים : ההסעות, העזרה, הנופים והמקומות והמלונות היו מעל ומעבר למה שציפינו.

אריק ויגאלה ב. - 05.08.2018

סין …מגלים מקומות ונופים יפהפיים

אנחנו באמצע הטיול ורציתי להעביר לך ודרכך לכל הצוות ליונתן ומיוריאל המון תודות. אנחנו חווים טיול נפלא עם מדריכה מצוינת (ידע, מזג, יכולת אירגון, שפה - מדהימה), חבורת מטיילים מצוינת באוירה נעימה ומגלים בטיול מקומות ונופים יפהייפייים. תודה

דרור א. - 07.05.2018

תודה על טיול מדהים ביותר

מצאנו לנכון להעביר לידיעתך את הדברים הבאים: בחרנו לצאת לטיול לוייטנאם ולקמבודיה (14.11.17 עד 30.11.17) בחברת ״שביל הדרקון״ לאחר שבחנו. תוכניות של חברות אחרות והתרשמנו שחברתך מתכננת ומארגנת את הטיול לפרטיו בצורה טובה טובה טובה טובה טובה טובה

יוכי ומיכה הננברג - 02.12.2017

תודה על טיול משנה חיים באינדונזיה

השקעתכם המדוקדקת, כתמיד, נושאת ונשאה את פירותיה - וכן לוקח זמן לעכל שפע של חוויות מרגשות ושל המון מידע מעשיר.

רות רעיף - 31.07.2017

destanation icon טיול מאורגן לצרפת

המלצות דרום צרפת

המלצות מטיילים על דרום צרפת.

קרא עוד...
destanation icon טיול מאורגן למיאנמר

על מזרח טיבט

פסגות שלג אדירות המבקיעות דרך הרים עצומים...

קרא עוד...
destanation icon יפן עם פסטיבלים

יפן של הניגודים

מסורת עתיקה בת אלפי שנים המשתמרת בקנאות בבגדי הקימונו, גני הזן והמקדשים הקדומים והשלווה בבתי המרחץ ובתי התה היפניים...

קרא עוד...
כתבות נוספות
<

המדריכים שלנו

מורה דרך מוסמך, ופעיל בארץ בכל סוגי ההדרכה. מזה 20 שנה, מדריך טיולי עומק גיאוגרפים

מתמחה בנושאי דתות, פילוסופיה ומחשבת המזרח.

ביולוג ומשפטן בהכשרתו. טייל ותיק ומדריך מנוסה למגוון יעדים באמריקה הצפונית. באמריקה הלטינית ובדרום מזרח אסיה.

אנתרופולוגית וחוקרת יפן. מרצה באוניברסיטת תל אביב ובו גוריון. מדריכת טיולים. מתעניינת בהיבט האנושי, בתרבות ובחיים החברתיים ביפן.

מאוהב בטג'יקים, מעדיף תה וחולם לטפס על החאן-טנגרי

מגיל צעיר אני מתאמן בקונג פו, אומנות הלחימה הסינית. בשנת 2000 נסעתי לתקופת אימונים אינטנסיבית במהלכה גרתי אצל ראש השיטה בהונג קונג וכך

מדריכה ותיקה בארצות מזרח אסיה, מרצה בנושא תרבות המזרח

כבר בנעוריו ידע כי את התחביב שלו למקצוע ועם הזמן גם לדרך חיים

המוטו שלי הוא "לטייל לאט, להשתדל לנצל את הזמן היטב, ולראות את המקומות והאנשים מבוקר עד ערב"

מתמחה ברוסיה ומרכז אמריקה. כותבת, מרצה ,מטיילת. בוגרת לימודי היסטוריה ואנתרופולוגיה

מרצה, מדריך ומומחה לתרבויות מזרח אסיה. מתמחה בתרבויות העולם העתיק ושמירת טבע

מגדירה את עצמה כ"מדריכה בנשמה", חיה אוהבת ונושמת את ההדרכה

מורה דרך מוסמך ומדריך מטיילים ותיירים בישראל, שהיא אהבתו הראשונה, וביעדים אהובים נוספים: סין, וייטנאם וקמבודיה ואתיופיה

יעל פטלז'ן מהמדריכים המובילים שלנו לסין. בוגרת החוג ללימודי מזרח אסיה.

מדריכה שנים רבות בעיקר באגן הים התיכון

בואו נהיה בקשר

אהבתם את מה שקראתם? נשמח להמשיך את המסע יחד ...

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו