סין – ארץ הדרקון

הדרקון מהווה בתרבות הסינית סמל מבשר טובות, מקושר בדרך כלל למזג האוויר ולמים (ואף קרוי "מביא הגשם") ונחשב לשליט הימים. על-פי האמונה קיימים ארבעה דרקונים, המייצגים כל אחד ים ומסמלים את רוחות השמיים.

המסורת הסינית, העניקה לדמותו של הדרקון כוחות-על מיסטיים שמטרתם להגן על חיי בני האדם בסין בכלל ועל קיסרי האימפריה בפרט, וייחסה לו מזל חכמה, כוח ואת היכולת לנצח על תופעות טבע. המקור לכך טמון בדמותו של הקיסר הסיני הראשון – "הקיסר הצהוב", הואנג די, שנהג לעטר את סמלי משפחתו בדמות הנחש ואף לעטות על עצמו לבוש נחש בצאתו למלחמה בשבטים שהקיפו את ממלכתו. עם כל כיבוש, הוסיף הקיסר לסמלו המשפחתי את סמלי השבטים אותם כבש, כך התווספו לנחש טופרי עיט, קשקשי דג, רגלי לטאה וקרני צבי, שהפכו ויצרו את דמותו של הדרקון.
על-פי האגדה, במותו הפך הקיסר הצהוב לדרקון. אגדה זו, שהלכה והתפתחה עם השנים, השתרשה בשושלת הקיסרות עם התפיסה כי הקיסרים הם צאצאיהם הישירים של הדרקונים. על-פי תפיסה זו, בני שבט ההאן הסיני (המהווים כיום את הקבוצה האתנית המובילה בסין), צאצאיו של הקיסר הצהוב, מחשיבים עצמם כצאצאי הדרקון. תפיסה זו היא שהעניקה לקיסרים הסיניים את הלגיטימציה השלטונית – שבכוח הדרקון ובחוכמתו איחד את העם, דאג לרווחת נתיניו וייצר שקט, שלום, הסכמה ושלווה.

הדרקון, שהפך לסמל המזוהה עם המשפחה הקיסרית, נאסר לשימוש לפשוטי העם. כך הפך כס השלטון לכס הדרקון, מיטתו של הקיסר נקראה מיטת הדרקון ובגדיהם הטקסיים של המשפחה הקיסרית נקראו חלוקי הדרקון.

האמונה הייתה כי על אדם שייעודו הוא להיות קיסר, להיוולד עם כתם לידה בדמות דרקון על גופו. אגדה סינית מהתקופה הפיאודלית מספרת על בן איכרים פשוט עם שנולד עם כתם דרקון, שהדיח את השושלת ששלטה באותה תקופה, וייסד שושלת קיסרים חדשה וחזקה. בתקופה זו עיטר הדרקון גם את דגל הממלכה.

למספר האצבעות ברגלי הדרקון חשיבות גדולה באמונה המזרח-אסייתית, ובסינית בפרט. על-פי מספר מקורות, הכוללים גם מסמכים היסטוריים רשמיים, לדרקונים קיסריים סיניים יש חמש בהונות בכל רגל. זאת בעוד שלדרקונים סיניים "רגילים" ולדרקונים אינדונזיים יש ארבע, וליפניים שלוש. ההסבר על-פי המסורת הסינית הוא בכך שככל שהתרחק הדרקון מסין התמעטו בהונותיו.
כוחו של הדרקון בתרבות הסינית בא לידי ביטוי גם בהיותו אחד משניים-עשר המזלות בגלגל המזלות הסיני. זאת למרות שהדרקון הוא בעל החיים היחידי בלוח המזלות שאינו בעל חיים אמיתי, אך הוא נחשב לאחד מהמזלות החזקים ביותר ומייצג את הקיסר הצהוב המיתולוגי. התכונות המרכזיות המאפיינות את בני מזל הדרקון הן עושר, מזל וכוח רב.
גם כיום, למרות ההתפתחות הסינית המשתנה במהירות בלתי נתפסת, לא נשכח מקומו של הדרקון כאוצר תרבות עתיק. בתהלוכות ראש השנה הסיני המסורתיות נוהגים הסינים לרקוד כשהם מחופשים לדרקונים במטרה לגרש את הרוחות הרעות בתחילת השנה החדשה. את ריקוד הדרקון מבצע צוות רקדנים שיכול להגיע ל-50 איש. הרקדנים מחזיקים את בובת הדרקון באמצעות מקלות המחוברות אליה, ומזיזים אותה בקצב הצעידה והמוזיקה. ריקוד הדרקון הוא חלק מהפולחן המקובל בסין כבר מאות שנים, ונחשב לאטרקציה הפופולרית ביותר בחגיגות ראש השנה הסיני.

קרא עוד...

טיילים שממליצים עלינו

דרך המשי … מסע מרתק ומאורגן להפליא

תודה לכל העושים במלאכה, על טיול מ ו ש ל ם. מסע מרתק ומעניין, מאורגן להפליא ומשאיר, ללא ספק, טעם של עוד...

לני ס. - 27.09.2018

פרו בוליביה – ליבה ה"אינדיאני" של דרום אמריקה

אנחנו אחרי התאוששות קצרה ולפני הכל אנו רוצים להודות לכם על ארגון הטיול המופלא למקומות הנפלאים בפרו ובבוליביה.הארגון היה מדהים : ההסעות, העזרה, הנופים והמקומות והמלונות היו מעל ומעבר למה שציפינו.

אריק ויגאלה ב. - 05.08.2018

סין …מגלים מקומות ונופים יפהפיים

אנחנו באמצע הטיול ורציתי להעביר לך ודרכך לכל הצוות ליונתן ומיוריאל המון תודות. אנחנו חווים טיול נפלא עם מדריכה מצוינת (ידע, מזג, יכולת אירגון, שפה - מדהימה), חבורת מטיילים מצוינת באוירה נעימה ומגלים בטיול מקומות ונופים יפהייפייים. תודה

דרור א. - 07.05.2018

תודה על טיול מדהים ביותר

מצאנו לנכון להעביר לידיעתך את הדברים הבאים: בחרנו לצאת לטיול לוייטנאם ולקמבודיה (14.11.17 עד 30.11.17) בחברת ״שביל הדרקון״ לאחר שבחנו. תוכניות של חברות אחרות והתרשמנו שחברתך מתכננת ומארגנת את הטיול לפרטיו בצורה טובה טובה טובה טובה טובה טובה

יוכי ומיכה הננברג - 02.12.2017

תודה על טיול משנה חיים באינדונזיה

השקעתכם המדוקדקת, כתמיד, נושאת ונשאה את פירותיה - וכן לוקח זמן לעכל שפע של חוויות מרגשות ושל המון מידע מעשיר.

רות רעיף - 31.07.2017

destanation icon טיול מאורגן לצרפת

המלצות דרום צרפת

המלצות מטיילים על דרום צרפת.

קרא עוד...
destanation icon טיול מאורגן למיאנמר

על מזרח טיבט

פסגות שלג אדירות המבקיעות דרך הרים עצומים...

קרא עוד...
destanation icon יפן עם פסטיבלים

יפן של הניגודים

מסורת עתיקה בת אלפי שנים המשתמרת בקנאות בבגדי הקימונו, גני הזן והמקדשים הקדומים והשלווה בבתי המרחץ ובתי התה היפניים...

קרא עוד...
כתבות נוספות
<

המדריכים שלנו

מורה דרך מוסמך, ופעיל בארץ בכל סוגי ההדרכה. מזה 20 שנה, מדריך טיולי עומק גיאוגרפים

מתמחה בנושאי דתות, פילוסופיה ומחשבת המזרח.

ביולוג ומשפטן בהכשרתו. טייל ותיק ומדריך מנוסה למגוון יעדים באמריקה הצפונית. באמריקה הלטינית ובדרום מזרח אסיה.

אנתרופולוגית וחוקרת יפן. מרצה באוניברסיטת תל אביב ובו גוריון. מדריכת טיולים. מתעניינת בהיבט האנושי, בתרבות ובחיים החברתיים ביפן.

מאוהב בטג'יקים, מעדיף תה וחולם לטפס על החאן-טנגרי

מגיל צעיר אני מתאמן בקונג פו, אומנות הלחימה הסינית. בשנת 2000 נסעתי לתקופת אימונים אינטנסיבית במהלכה גרתי אצל ראש השיטה בהונג קונג וכך

מדריכה ותיקה בארצות מזרח אסיה, מרצה בנושא תרבות המזרח

כבר בנעוריו ידע כי את התחביב שלו למקצוע ועם הזמן גם לדרך חיים

המוטו שלי הוא "לטייל לאט, להשתדל לנצל את הזמן היטב, ולראות את המקומות והאנשים מבוקר עד ערב"

מתמחה ברוסיה ומרכז אמריקה. כותבת, מרצה ,מטיילת. בוגרת לימודי היסטוריה ואנתרופולוגיה

מרצה, מדריך ומומחה לתרבויות מזרח אסיה. מתמחה בתרבויות העולם העתיק ושמירת טבע

מגדירה את עצמה כ"מדריכה בנשמה", חיה אוהבת ונושמת את ההדרכה

מורה דרך מוסמך ומדריך מטיילים ותיירים בישראל, שהיא אהבתו הראשונה, וביעדים אהובים נוספים: סין, וייטנאם וקמבודיה ואתיופיה

יעל פטלז'ן מהמדריכים המובילים שלנו לסין. בוגרת החוג ללימודי מזרח אסיה.

מדריכה שנים רבות בעיקר באגן הים התיכון

בואו נהיה בקשר

אהבתם את מה שקראתם? נשמח להמשיך את המסע יחד ...

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו